Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Karel Seidel: Člověk se musí naučit prioritizovat

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Z našeho předchozího seznámení už víme, kudy vedla tvá cesta do Grant Thornton. Jak bys ale úplnému „laikovi“ představil hlavní pracovní náplň tvého týmu?

Náš konzultantský tým Transformation se primárně věnuje projektovému řízení. Klienti zpravidla mají nějakou představu, kam by se jejich business měl ubírat. My jsme tu od toho, abychom jim ji pomohli naplnit. V úzké spolupráci s klientem nejprve vytvoříme konkrétní návrh jednotlivých kroků. Následně, a to mě na té práci přijde nejzajímavější a zároveň nejnáročnější, navržená řešení realizujeme. Máme tak možnost být u všech fází projektu od jeho přípravy přes realizaci až po konečné vyhodnocení jeho přínosů.

Když se ohlédneš za svou kariérou, jak ji hodnotíš? Co bylo nebo stále je nejtěžší?

Nemluvil bych zatím o nějaké velké kariéře. Stále mám pocit, že jsem teprve na začátku (usmívá se). Vzhledem k tomu, že jsem generalista, bylo pro mě v jeden moment kariéry těžké vybrat si své další směřování. Po pěti letech v bankovnictví jsem ale cítil, že je čas na změnu. V dnešní době je těch příležitostí ale opravdu mnoho. Nakonec jsem se rozhodl pro consulting, v té době ještě v butikové konzultačce. Dnes už vím, že to bylo jedno z mých nejlepších kariérních rozhodnutí. 

Co jde naopak skoro samo?

Asi můj přístup k výzvám. Mám je rád a v našem týmu o ně opravdu není nouze.

Na podzim jsi byl povýšen na manažera. Kromě toho dokončuješ MBA studium, a navíc přednášíš pro studenty. Jak to jde všechno stíhat dohromady?

Když to shrneš v jedné větě, zní to, že je toho moc. Ve skutečnosti mi to ale tak nepřijde. Myslím si, že krátkodobě jde zvládat opravdu hodně věcí paralelně, ale dlouhodobě to není udržitelné. Člověk se musí naučit prioritizovat. Já sám jsem se dřív do věcí vrhal po hlavě, snažil jsem se na maximum využít každou příležitost. Čím jsem ale starší, tím víc si uvědomuji, že nejde stíhat všechno. V tom vidím další obrovskou výhodu našeho týmu. Vím, že se můžu spolehnout na všechny jeho členy, ať už to jsou manažeři, nebo juniornější kolegové. To mi umožňuje věnovat se i dalším aktivitám. Považuji totiž za důležité si občas oddechnout. A když říkám oddechnout, tak myslím doopravdy si odpočinout. 

dsc04797.jpg

Co považuješ za nejlepší oddech?

Já osobně čerpám energii nejradši na horách. I proto jsem se před dvěma lety vydal na dálkový trek GR11 napříč Pyrenejemi. To mě pořádně nabilo. A to jak půl roku předtím, když jsem se na to celé těšil a plánoval, tak při cestě samotné. No a samozřejmě i po ní, kdy jsem ztoho zase tak půl roku ještě čerpal. 

Jak dlouho tvoje cesta trvala?

Trvala 44 dnů, z toho jeden rest day. Dohromady jsem od Atlantiku přes vrcholy Pyrenejí až ke Středozemnímu moři ušel více jak 850 km. 

Jak to vzali v práci?

Vpráci mám velké štěstí na svého tutora. I on v minulosti čerpal delší volno kvůli své potápěčské výpravě. Tím, že jsem vše oznámil včas a končilo mi několik projektů, nebyl to problém. Navíc jsem se opět mohl spolehnout na náš tým, který mě na zbylých projektech byl schopný zastoupit.  

Co ti dala cesta do osobního či pracovního života?

Do obojího trochu. V době, kdy jsem na cestu vyrážel, jsem se poměrně dobře znal po vnitřní stránce. Překvapilo mě ale, co všechno je schopné zvládnout a absolvovat lidské tělo. Když ho člověk nakopne a dodá mu vše potřebné, přejde klidně celé pohoří. 

Do pracovního života jsem si odnesl, že je dobré míň řešit to, co bylo, a víc se soustředit na to, co bude. Cesta byla o tom, jít zbodu A do bodu B. Člověk se nemohl vracet. Šel a díval se pořád dopředu. Právě tohle si ze své cesty odnáším. Víc se soustředím na to, co mě čeká, a neohlížím se zpátky k věcem, které už stejně nejdou změnit. 

MicrosoftTeams-image2.png MicrosoftTeams-image.png

Jsi vskutku renesanční člověk. Kromě turistiky a technologií ses osvědčil i jako herec v naší HR kampani. Co je podle tebe přidanou hodnotou na práci v GT?

Pro mě to je určitě učící křivka. Od prvního dne jsem měl možnost účastnit se jednání stop managementem našich klientů a být součástí zajímavých projektů, ke kterým bych se vkorporátu jen tak nedostal. Člověk tady za měsíc zažije to, co jinde za rok či dva. Přidanou hodnotou je tak za mě rychlost posunu jak po kariérní, tak i po osobnostní stránce.

 

Chcete vědět víc o týmu Transformation, kterého je Karel součástí? Pokračujte ve čtení zde.

KDO JE KAREL SEIDEL?

  • Studoval bakaláře na Masarykově univerzitě v Brně (Finance a právo), inženýra na VŠE na Podnikohospodářské fakultě.

  • Do GT nastoupil v roce 2019 na pozici Consultant do týmu Transformation.
    Nyní buduje tým zaměřující se na data governance a end-to-end vývoj datových řešení.

  • Ve volném čase se rád věnuje turistice, via ferratám a lyžování.

Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.