Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Viktorie Kroftová: I když studujete úplně jiný obor, audit si vás získá

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Jak ses o práci u nás dozvěděla?

O Grant Thornton jsem několikrát slyšela ve škole. O konkrétní pozici jsem se dozvěděla na LinkedInu, kde jsem hledala zajímavé příležitosti pro moji brigádu při studiu.

Jaké byly tvé začátky v auditním týmu?

Do týmu jsem přišla na začátku prosince. Obávala jsem se, že příchod v sezóně bude hodně stresující, ale celý můj tým mi věnoval dostatek času a vše mi trpělivě vysvětloval. Ani jednou jsem neměla pocit, že by mě házeli do vody a říkali: „A teď plav!“

Momentálně jsme v týmu čtyři ženy – manažerka, senior analyst a dvě juniorky.

V čem byly tvé začátky náročné?

Jsem studentkou zcela jiného oboru a s auditem jsem neměla mnoho zkušeností. Na začátku jsem se tedy musela naučit mnoho nových věcí, a když nad tím teď přemýšlím, učím se stále. Zpětně si uvědomuji, že pro mě začátky byly dost těžké, ale vcelku rychle jsem začala auditní práci chápat. Ačkoliv se mám pořád co učit, vidím svůj posun a baví mě to.

dsc08892.jpg

Máš dojem, že mýty* panující o auditu jsou pravdivé?

* mezi nám známé mýty patří dlouhé přesčasy, zdlouhavé cestování za klienty a hodně administrativy

Pracuji na částečný úvazek, přesčasy jsem zatím nezažila. Naopak, můj tým je velmi tolerantní a respektuje moje studium.
Cestování za klienty jsem zažila párkrát, ale spíš to vnímám jako příjemný zážitek. Klienti byli vždy velmi milí a vždy je skvělé vidět naživo to, co auditujeme.
Jeden mýtus bych ale ráda potvrdila, a to hodně náročné práce s Excelem. S tímto programem jsem nejlepší kamarádka rozhodně nebyla, určitě ne ze začátku. Velmi rychle jsem si ale začala zvykat a učit se. A dnes mě to překvapivě baví.

Co tě naopak na práci v auditu mile překvapilo?

Obávala jsem se, že práce v auditu bude hodně stereotypní, ale není. Každá společnost je úplně odlišná. Dokonce i ta stejná společnost se každým rokem proměňuje a v důsledku se mění i naše práce pro ni. To mě na práci v auditu baví nejvíce, neustále se setkávám s něčím novým.

Co tě na auditní práci nejvíc štve?

Vypracování plánovacích souborů pro audit a různé "papírování". Je mi ale jasné, že každá práce má něco, co člověka nebaví, nebo i trochu zlobí. Prostě to patří k práci. O to víc si pak užívám ty zábavné a nové úkoly.

DSC08901.JPG

Jaká je tvoje nejoblíbenější funkce v Excelu?

Řekla bych, že SVYHLEDAT. Využívám ji velmi často.

Promítá se to, že sis vybrala auditorskou práci i do tvého osobního života?

Zatím o tom nevím. Jak jsem už zmínila, můj tým je v tomhle ohledu velmi respektující a chápe, že mojí prioritou je v tuto chvíli vzdělání. Proto mám dostatek volného času. Myslím, že teď mám ideální brigádu při studiu, protože se dá všechno perfektně zvládat a můžu si zvolit, kolik času chci práci věnovat, což mnoho společností nenabízí. Zároveň vnímám i velký potenciál do budoucna. Příležitostí a zajímavých projektů tu máme opravdu hodně.

Co bys poradila studentům, kteří zvažují práci v auditu?

Popravdě jsem si nikdy nemyslela, že mě audit chytne, vždy mě zajímal spíš management. Ale chtěla jsem to alespoň vyzkoušet a k mému překvapení mě tady audit opravdu začal velmi bavit. Myslím, že pokud někdo uvažuje o auditu, tak by to měl minimálně zkusit a zjistit, zda se v této práci najde, nebo ne.

KDO JE VIKTORIE KROFTOVá?

  • Studuje na Vysoké škole ekonomické a aktuálně se věnuje magisterskému oboru Management na Podnikohospodářské fakultě.

  • V Grant Thornton pracuje od prosince 2022 na pozici audit analyst.

  • Převážnou většinu svého volného času tráví s kamarády nebo s rodinou. Ve volném čase ráda sleduje filmy (nejoblíbenější je The Great Gatsby) nebo chodí do fitka.

Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.