Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Business Risk Services: Poznej náš tým!

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Chceš vědět, jak se pracuje pod vedením Pavla Prokopa, našeho Senior Managera v oblasti Business Risk Services? Zajímají tě kariérní cesty jednotlivých členů jeho týmu? Pak rozhodně čti dál a pokud tě vyprávění našich kolegů zaujme, tak neváhej a přihlas se k nám na výběrko prostřednictvím inzerátu Business Analyst v týmu BRS.

Co děláme v BRS a jaká je role ve skupině?

Pavel: V consultingu jsem přes 16 let a za tu dobu jsem i prošel desítkami projektů v různých odvětvích počínaje veřejnou správou, přes SME podniky až po velké mezinárodní korporace.

Dnes vedu tým, který poskytuje služby v oblasti řízení podnikatelských rizik (Business Risk Services, BRS). V rámci značky Grant Thornton v České republice jsme součástí skupiny Advisory a s kolegy pomáháme managementu řídit jejich organizace tak, aby z jakékoli krize vyšla organizace ještě silnější, než byla.

Při naší práci identifikujeme problémové/rizikové oblasti, hledáme vhodná řešení a následně je zavádíme do praxe. Našimi partnery na straně zákazníka jsou obvykle vrcholoví manažeři a dále compliance manažeři, risk manažeři, interní auditoři a také projektoví manažeři, se kterými řešíme konkrétní změnu v systému řízení, strategii nebo komunikaci.

Do týmu nyní potřebujeme další juniorní posily, které umí analyticky přemýšlet, mají smysl pro detail a nebojí se přicházet s novými nápady. Práce s námi ti přinese možnost být u velkých projektů pro různé firmy a také to bude výzva a reálné poznání business světa.

Zkušení učí a vedou juniory

Petr: Jsem matador v oblasti řízení procesů, ekonomiky, kalkulací a vůbec všeho, co se ve společnostech děje. Klienti od nás požadují pomoc v různých otázkách, ale postup je zpravidla obdobný. Nejdřív musíme pochopit, jakým způsobem je společnost designována a jak funguje. Říkáme tomu procesní profil. A od toho se pak můžeme odpíchnout dále. Jak má fungovat nákup? Navrhneme. Potřebujete vyladit plánování? Není problém. Nesedí vám sazby pracovišť? Prověříme. Potřebujete dát dohromady strategii společnosti? Zpracujeme. Neumíte vypočítat návratnost investic? Rádi naučíme.

Ještě další mají tyto projekty společné, jsou dlouhodobé. Není výjimkou, že trvají rok i déle. Možná se vám to zdá jako nevýhoda, ale věřte, že opak je pravdou. Na takových projektech je mnoho problémů k řešení, spousta administrativy a analytické práce, na které potřebuji juniorní support. Je tam také spousta věcí, které se naučíte. Zeptejte se Karla Seidela na procesní řízení v ČD Cargo, Ondřeje Humla na opravny tramvají v Dopravním podniku Praha atd. “Procesy” jsou prostě královská disciplína, od které se vše ostatní odvíjí.

Globální znalosti a rozhled jsou opravdu důležité

Ondra: V týmu BRS jsem na pozici Senior Consultant. Moje cesta sem nebyla přímočará. Po dokončení střední školy jsem se odstěhoval do Skotska, kde jsem vystudoval dvě vysoké školy. První titul mám z psychologie a druhý pak z řízení lidských zdrojů. Po dokončení studia ve Skotsku jsem se v roce 2018 vrátil do Prahy a nastoupil do Grant Thorntonu jako Business Analyst v transakčním týmu.

V rámci transakčního týmu jsem se zaměřoval především na projekty Due Dilligence a finanční modelování, na kterých jsem se posunul až na pozici Senior Consultant. Během svého působení jsem velmi oceňoval a aktivně využíval možnost zapojení se i do projektů „ostatních“ týmů, ať už se jednalo o projekty strategického náboru, studie proveditelnosti, interní audity či ekonomicko-provozní analýzy. A právě během těchto projektů jsem si uvědomil, že mě rozmanité projekty BRS baví víc nežli „opakující se“ transakční poradenství – a tak jsem zašel za Pavlem a domluvil jsem se na mém přesunu do „jeho“ týmu.

V BRS se specializuji zejména na ekonomické analýzy, přičemž mezi mé nejoblíbenější projekty patří spolupráce s pražským dopravním podnikem (i když musím přiznat, že od té doby se mnou část známých odmítá jezdit MHD, jelikož s nadšením vyprávím, jakým vozem právě jedou a jaké mám s jeho provozem DPP zkušenosti).

Mimo „hlavní“ pracovní náplň se v GT také intenzivně zapojuji do interního běhu společnosti, kde pomáháme tvořit a šířit kulturu Grant Thornton.

Jsem v týmu krátce a mohu se podělit o aktuální dojmy

Roman: Nastoupil jsem v březnu 2020 v posledním semestru svých magisterských studií na na Peking University HSBC Business School. Původně jsem se měl vracet do školy v zahraničí, nicméně vzhledem k rozrůstající se pandemii jsem nakonec musel zůstat v Praze. Po úspěšně absolvovaném výběrovém řízení jsem začal klasicky na pozici Business Analyst a hned od prvního dne jsem byl zapojen do velkého strategického projektu v dopravním sektoru. Co se mi na GT líbí nejvíc je, že to, co definuje člověka není jeho věk ani pozice, ale jeho schopnost učit se a přemýšlet. Proto jsem mohl již po pár týdnech u klienta prezentovat dílčí výstupy analýzy, která mi byla svěřena.

V BRS jsem se začal specializovat v operačním Risk Managementu, který jsem si oblíbil při realizaci projektu. Na práci v GT se mi i líbí různorodost projektů, otevřenost „seniorů“ a to, že když člověk chce, může se pod vedením ostřílených specialistů naučit a vyzkoušet cokoli.

Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.