Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Karolína Hajnová: Našla jsem tu lidský přístup a nebojím se říct si o radu

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Jak ses k práci v oboru dostala?

V minulosti jsem měla kratší pracovní zkušenosti s účetnictvím. Také jsem pracovala v kavárně a dělala správce apartmánů pro cizince. Po druhém semestru na vysoké škole jsem si uvědomila, že bych měla začít nabírat zkušenosti v oboru. Věřila jsem, že mi to jednak pomůže ve škole, aby se mi začala propojovat praxe s teorií, a také že je na čase začít budovat kariéru. Doufala jsem, že se to stane mou konkurenční výhodou, jelikož většina mých spolužáků upřednostňuje spíše krátkodobé brigády bez dlouhodobější vize a jejich motivace je pouze finanční.

Byl audit mezi ostatními obory tvá první volba?

Na fakultě jsem si vybírala mezi daněmi, účetnictvím, oceňováním nebo auditem. Vybrala jsem si audit, protože účetnictví je pro mě moc stereotypní, audit přeci jenom slibuje větší rozmanitost.

Jak ses dozvěděla o pracovní pozici v Grant Thornton?

Při průzkumu společností poskytující auditní služby jsem narazila na inzerát Grant Thornton. Když mi po pohovoru z Grant Thornton zavolali s nabídkou práce, přijala jsem ji. Bylo to v době realizované fúze, takže jsme narazila na spoustu článků a odkazů, kde se o GT mluvilo jako o nastupující konkurenci BIG 4. A protože jsem nechtěla jít do klasického korporátu, volba byla jasná. Na fakultě většina lidí počítá s tím, že musí jít do BIG 4, aby jejich CV získalo větší prestiž, ale je to za cenu velkého přetěžování studentů. Já jsem hledala převážně lidský přístup ze strany svých nadřízených.

Karolína Hajnová Audit Grant Thornton 3.jpg

Pamatuješ si na svůj první den v GT?

Na začátku to bylo docela náročné, GT procházelo fúzí několika společností a lidi se navzájem moc neznali. Nejdřív jsem několik dnů strávila zkoumáním metodiky auditních testů a následně měla možnost cokoliv konzultovat se svým manažerem. Velkou výhodou bylo, že jsem naskočila do začátku auditní sezony a zapojila se hned do běžících projektů.

Co pro tebe na začátku bylo nejtěžší a co ti pomohlo?

První e-mail klientovi a realizace prvního auditního testu. Hlavně se nebát říct si o radu, protože kolegové si uvědomují, že toho moc zatím nevíš a jsou připraveni ti s čímkoliv poradit.

Co tě na práci baví nejvíce?

Určitě mě nejvíc baví práce v týmu a prostředí kanceláří. Také mi vyhovuje časová flexibilita, kterou využívám při mém paralelním studiu. Jsem ráda, že máme stabilní týmy, protože od kamarádů z BIG 4 vím, že hodně rotují mezi manažery, a to by pro mě bylo víc stresující. Takhle mám přehled nad celou auditní zakázkou, a to mi pomáhá lépe si věci propojit a porozumět jim.

Lze zvládat práci spolu se školou, navíc teď v době koronaviru?

Má to výhody i nevýhody, sice zvládnu školu i práci, ale na druhou stranu mi chybí studentské akce.

Karolína Hajnová Audit Grant Thornton 1.jpg

Jaké jsou tvé plány do budoucna, kde se vidíš za dva roky?

Budu studovat navazující magisterské studium a na jeden semestr odjedu do Itálie na Erasmus. Po návratu chci nabírat další zkušenosti v auditním týmu, abych se v budoucnu mohla posunout na pozici Concultant, ale to je cíl, který mám v rámci dlouhodobější vize.

Měla bys pro studenty, kteří se rozhodují pro práci v auditu nějakou radu?

Aby se začali zajímat o svůj obor nejen v rámci studia, ale využili například přednášek s lektory z praxe. Já mám osobně dobrou zkušenost s akcemi v rámci Klubu přátel účetnictví. A určitě, že není na co čekat. Doporučuji začít s relevantní praxí co nejdříve. 

Jaké máš zájmy a co plánuješ na letní měsíce?

Nejvíce času trávím s přáteli nebo se svým tibetský teriérem. Když mi to vyjde, zajedu domů do Litoměřic za rodiči. Jsem fandou evropských metropolí, tak se těším, až se budeme mít opět možnost cestovat bez omezení.

V létě pojedeme s partou na vodu – asi klasicky Vltavu z Rožmberka do Zlaté koruny, určitě taky na chatu a možná i do Itálie, kam se vždy ráda vracím.

KDO JE KAROLíNA HAJNOVá?

  • Studuje druhým rokem na Vysoké škole ekonomické na Fakultě financí a účetnictví. Aktuálně se věnuje oboru účetnictví a finanční řízení podniku. Po dokončení bakalářského studia počítá s navazujícím magisterským.
  • V Grant Thornton je součástí auditního týmu na pozici Asisstant.
  • Převážnou většinu svého volného času tráví se svým psem a také ráda cestuje.
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.