Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Martin Šípoš: Krok za krokem k úspěšnému složení zkoušky na daňového poradce

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Martine, představ se nám, co děláš v Grant Thornton a jak dlouho?

Působím v daňovém oddělení, které se zaměřuje na přímé a nepřímé daně. Je to tedy kombinace více oblastí. Mezi naše klienty patří zejména právnické osoby – jak malé, tak velké společnosti z různých odvětví. V současnou chvíli působím v GT 2 roky.

 

V květnu si úspěšně složil zkoušky daňového poradce. Kdy ses pro tuto pracovní i životní výzvu rozhodl? A taky – k čemu ti titul z Komory daňových poradců vlastně je?

Zkoušky na daňového poradce byly moje priorita už při studiu na vysoké škole. Pro mě znamená toto osvědčení zejména určitou záruku kvality v daňově-poradenské oblasti, která mezi klienty rezonuje a vrhá dobré jméno nejen na společnost, ale i na konkrétního profesionála.

 

Kdy je dobrý čas skládat zkoušku daňového poradce? Může se na to člověk vrhnout hned po studiu nebo je nutná praxe?

Za mě je odpověď jednoznačná– klidně ihned po studiu. Je však pravdou, že já jsem již při studiu měl odbornou praxi díky práci. Řekl bych, že je důležité si ale uvědomit, že zkouška jako taková nezaručuje, že je člověk z praktického hlediska připraven na práci daňového poradce. K úspěšnému vykonávání naší profese je klíčová kombinace teorie a praxe.

martin sipos web (1).JPG

Jak celá zkouška probíhá?  

Všechny, kteří o zkoušce uvažují, bych odkázal přímo na web Komory daňových poradců. Jsou zde detailní informace o průběhu zkoušek, ale třeba i doporučená literatura.  

Musím přiznat, že zkoušky pro mě byly těžší než státnice, jsou opravdu náročné. Jsou rozděleny na dvě části – písemnou a ústní. Písemná probíhá ve dvou dnech, kdy se člověk musí 5 hodin koncentrovat a řešit různé daňové případy. Opět – koho by zajímaly konkrétní okruhy témat, hledejte na Komoře.  

No a když člověk splní potřebný počet bodů, je po 3-4 týdnech pozván na ústní část před čtyř člennou komisi. Komise se ptá na vymezené okruhy. Zároveň testují ale i pohotovost, reakce, mohou se ptát prakticky na cokoliv. Mou osobní zkušeností (a možná i malým tipem) je důkladná znalost zákonů. V mém případě komise velmi ocenila, když jsem věděl, kde jakou problematiku hledat – pod jakým paragrafem, v jaké části zákona.  

 

Kde a kdy se zkoušky daňového poradce konají a kolik se jich účastní lidí?  

Zkoušky se konají vždy 2x ročně (na jaře a na podzim) v Brně. V tomhle oceňuji i náš firemní přístup, kdy mi první pokus zkoušek byl proplacen (cena zkoušky je 10 000,-) a měl jsem studijní volno, takže jsem si nemusel brát dovolenou. Na podzim je zájem o zkoušky vždy větší, kvůli daňové sezóně, která je na jaře. Tipl bych, že na podzim se mnou písemnou část psalo cca 400 lidí, na jaře tak 200. Úspěšnost složení zkoušek je kolem 20-30 %.  

Z mé odpovědi asi vyplynulo, že jsem zkoušky na poprvé nezvládl. Upřímně řečeno, o to víc jsem ale chtěl druhý pokus zvládnout, a i z prvního „neúspěšného“ pokusu jsem pak mohl čerpat. 

 

Jak ti první pokus pomohl? 

Jednak mi řada teorie a počítaných příkladů utkvěla v paměti, takže mě samotná příprava na zkoušky dost profesně posunula. Já osobně cítím, že mé odpovědi klientům jsou teď erudovanější, práce se zákony jistější, v problematice se orientuji více komplexně. Doufám, že to tak vypadá i navenek (usmívá se). Jednak jsem si vyzkoušel, jaká je u zkoušek atmosféra a na co se člověk musí připravit. 

martin sipos web (2).JPG

Martine, nenapínej nás – na co?

Písemná část zkoušek je velmi náročná na koncentraci. Zkušební komisaři prochází učebnou, všude kolem vás klapají tužky a šustí zákony. Důležité tak podle mě je umět se „uzavřít“ do sebe a nenechat se rozhodit vnějšími rušivými vlivy. Klíčový je také time-management. Vědět, kolik času člověk zhruba má na jeden případ, a i když není jeho řešení 100%, umět se posunout dál.

 

Měl si s sebou nějaký talisman pro štěstí?

Talisman úplně ne, ale na oba pokusy jsem si s sebou vzal 3 banány. Během pěti hodin člověk potřebuje doplnit cukry a energii. Pak jsem sice banány asi tři měsíce nemohl ani vidět, ale věřím, že mi v den D dost pomohly. To je vlastně taky můj tip – nezapomeňte na svačinu.

 

Co může mít člověk při zkoušce k ruce?

Tady zase napoví web Komory. Ale jinak veškerou knižní literaturu a zákony. Viděl jsem, že někteří účastníci zkoušek přijeli na písemnou část s kufrem plným knížek. Ale upřímně – na čtení není čas. Mně stačila klasická ÚZ.

 

Jak dlouho ses na zkoušky připravoval a máš nějaké závěrečné doporučení?

Kvalitní příprava je klíčová. Já sám jsem se učil asi 3 měsíce před termínem. Ne každý den, protože jsem k tomu chodil do práce a mám tak svůj osobní život, ale opravdu to nepodcenit. Doporučil bych pořídit si sborníky příkladů, které vydává sama Komora. A pak už jen počítat, počítat a počítat. Ale taky nakombinovat s praxí. Mně osobně ale nejvíc pomohlo mít studijního parťáka. Můj kamarád se na zkoušky taky připravoval a nebýt naší společné motivace a „dokopávání se“ navzájem bych to asi nedal.

 

Poslední otázka – co tě baví a drží v našem fialovém týmu?

To je jednoduché – daně a lidi! Máme skvělý tým, a navíc dělám práci, která mě opravdu baví.

martin sipos web (4).JPG

KDO JE MARTIN ŠíPOš?

  • Martin studoval inženýra na VŠE na Fakultě Financí a účetnictví, obor Zdanění a daňová politika. Školu zakončil v roce 2023.
  • Od prosince 2021 pracuje v Grant Thornton. Nastoupil na posici Assistant, nyní je Consultantem.
  • Ve volném čase se rád věnuje sportu, hlavně plavání, badmintonu, cyklistice a dobrému jídlu.
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.