Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Lenka Kocourková: Podpora týmu, komunikace s klienty a kreativita. To je moje role v týmu Transfer Pricing

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Lenko, přiznám se, že já osobně o Transfer Pricingu moc nevím, mohla bys mi vysvětlit, co vlastně děláte? Jak pomáháte našim klientům?

Transfer Pricing neboli převodní ceny jsou důležitou součástí finančního řízení podniku a zároveň velmi sledovanou oblastí daňovou správou. Jedná se o ceny, za které jsou uskutečňovány vnitroskupinové transakce mezi společnostmi v rámci jedné skupiny. V případě, že této oblasti není věnována odpovídající pozornost, vystavují se společnosti potenciálnímu riziku daňové kontroly, které může vyústit až v případné doměření daně z titulu špatně nastavených převodních cen, a to včetně příslušných sankcí dle daňového řádu.

 

Mohla bys dát nějaký stručný jednoduchý příklad z praxe? 

Může se jednat například o situaci, kdy mateřská společnost sídlící v Česku fakturuje za prodej zboží dceřiné společnosti na Slovensku nižší ceny, než jsou tržně obvyklé. Takovým nastavením převodních cen mezi spojenými osobami dochází ke krácení daňového výnosu v Česku, a proto to daňové správy sledují. Naše práce tedy spočívá v pomoci klientům nastavit ceny tak, aby byly v souladu s požadavky daňové správy.

 

Jaký je váš tým?

V týmu je nás pět a vycházíme spolu skvěle. Pomáháme si a neustále spolupracujeme, což je pro nás i naši práci klíčové. Není to ale jediná věc, co nás spojuje. Nejsme jen kolegové, ale i kamarádi, a za to jsem moc ráda.

Lenka-Kocourkova-profil-web.JPG

Jaká je tvoje role v týmu?

Moje role spočívá především v podpoře celého týmu. Pomáhám zkušenějším kolegům s přípravou dokumentací pro jednotlivé projekty, a to včetně analýz a komunikace se samotnými klienty.

 

Jak ses vlastně dostala k tomu, co teď děláš?

Když jsem před dvěma lety nastupovala do oddělení převodních cen, nedokázala jsem si moc představit, co vlastně budu dělat. Ve škole jsem se k oblasti Transfer Pricingu nedostala, a o to víc mě zajímalo, o co se jedná. Pamatuji si, že jsem chtěla začít pracovat v nějakém zajímavém oboru, a přesně tak na mě zapůsobil inzerát na pozici do oddělení převodních cen, na který jsem tehdy náhodou narazila.

 

Co tě při práci v Grant Thornton překvapilo?

Největším překvapením pro mě byla pravděpodobně ochota ostatních kolegů. Začátky jsou vždy těžké, ale nikdy jsem se tu nesetkala se situací, že by mi kolega nechtěl třeba poradit či pomoct. Také mě překvapilo, jak bylo snadné zvládnout studium na vysoké škole s prací. Myslela jsem, že se budu možná trápit a časově nestíhat, ale když máte skvělý tým, vždy se jde na čemkoliv domluvit.

lenka-kocourkova-transfer-pricing-2.jpg

Mám pocit, že práce v daňovém týmu může být docela složitá. Je to tak?

Občas nastávají komplikovanější situace, ale právě to je motivující pro další rozvoj. Každý den se setkáváme s novými problémy a výzvami, které dělají práci zajímavou. Jedná se vlastně o kreativní práci. Každý projekt je v podstatě odlišný, a to i přestože se jedná stále o jednu problematiku. Oblast převodních cen tak dává prostor pro logické uvažování a hledání řešení, která budou dávat smysl. Velmi naplňující pocit je potom právě s nějakým takovým řešením přijít.

 

Co tě na práci baví nejvíc?

Kromě kreativní povahy práce mě velmi baví zjišťovat, jak jednotlivé firmy fungují. Takové skládání firemních střípků dohromady. S tím souvisí i samotná komunikace s klienty probíhající na denní bázi. Ve většině případů komunikujeme se zajímavými lidmi, kterými jsou finanční ředitelé velkých firem nebo další vysoce postavené osoby s mnoho zkušenostmi. Lze se tak od nich opravdu hodně naučit.

Jak se odborně rozvíjíš a vzděláváš?

Grant Thornton nám pravidelně poskytuje různá interní školení, která mi pomáhají udržovat si aktuální povědomí o změnách a novinkách v oboru. Zároveň se stále vzdělávám ve škole, jelikož jsem aktuálně studentem posledního ročníku vysoké školy.

 

Co by měli znát a umět studenti, kteří se k vám do týmu hlásí?

Je potřeba logicky uvažovat. Asi bych i doporučila mít alespoň základní znalosti o účetnictví. Ostatní dovednosti přijdou časem, pokud vás převodní ceny zaujmou a budete se chtít v této oblasti vzdělávat. Zároveň bych chtěla všem studentům vzkázat, že se není čeho bát. Ani já jsem před svým nástupem nevěděla, co převodní ceny jsou.

 

Na co se těšíš, když jdeš ráno do práce?

Na to, co nového zase přijde. Každý den se učím nové věci, a to právě i kvůli různorodosti projektů, na kterých se podílím. A samozřejmě také na můj tým, ve kterém se navzájem inspirujeme.

lenka-kocourkova-transfer-pricing-1.jpg

KDO JE LENKA KOCOURKOVá?

  • Lenka dokončuje studium na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze.
  • V Grant Thornton pracuje od května 2021 a působí na pozici Assistant v týmu Transfer Pricingu.
  • Ve volném čase ráda cestuje.
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.