Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Ladislav Zíta: Auditor si nikdy nemůže být jistý, že ví všechno

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Věděl jsi vždycky, že chceš být auditor?

Nevěděl. Vždy mě bavila ekonomika, různé propočty a IT prostředí. Během střední školy jsem měl možnost všechny oblasti vyzkoušet. Po střední jsem se nicméně rozhodl zaměřit na ekonomickou oblast, a proto jsem začal studovat bakalářský obor Provoz a ekonomika na Provozně ekonomické fakultě ČZU. Během studia na ČZU jsem vycestoval do USA na program Work and Travel, jelikož jsem to bral jako příležitost rozšířit si obzory, cestovat a zlepšit si svoji angličtinu. Vzhledem k tomu, že ČZU neumožňuje „flexibilnější“ zkouškové období, které jsem pro účely cestování potřeboval, tak jsem po dokončení bakalářského studia přešel na magisterský obor na VŠEM. Zde jsem během čtverého ročníku začal přemýšlet nad tím, že by se hodila nějaká praxe pro získání konkurenční výhody na trhu práce a zároveň že je potřeba rozšířit si obzory a vlastně i zjistit, co člověka baví a co nikoliv. Přemýšlel jsem právě nad třemi profesemi – účetní, auditor a daňový poradce. Nakonec jsem si zvolil právě profesi auditora.

Co tě na práci auditora baví nejvíce?

Že se každý den mohu setkávat se zajímavými lidmi z různých oborů, zjišťuji, jak fungují různé byznysy, nahlížím v detailu pod pokličku dění a seznamuji se s tím, co vlastně dělají jednotlivé útvary ve firmách (jako třeba controlling, logistický, ekonomický či výrobní útvar) a za co jsou zodpovědné. Dále se mi líbí, že rozsah auditorská práce je velice pestrý a člověk si nemůže být nikdy jistý, že ví o dané problematice úplně vše.

Jak tě škola připravila na praxi?

Řekl bych, že mi spíš předala teoretické základy, ze kterých jsem mohl při svých začátcích v této profesi značně čerpat. Určitě mě ale vybavila schopností práce s MS office, zejména s Excelem, bez kterého bych se neobešel.

AKR_8951.jpg

Co by si doporučil studentům, kteří se chtějí stát auditorem?

Aby měli neustálou chuť zlepšovat se ve svých hard skills. A že největší chybou, kterou můžou udělat, je v životě něco nezkusit.

Jak se ti daří v praxi uplatňovat teď tak populární koncept work-life balance?

Myslím si, že právě díky svému skvělému týmu mi čas v práci utíká daleko rychleji než během mých předchozích pracovních zkušeností. S kolegy jsme si sedli jak lidsky, tak pracovně, což je podle mě nejlepší mix. Kromě běžných vtípků na pracovišti se vídáme často i mimo kancelářské prostory. Rádi zajedeme do hor na nějaký ten hike, někdy zase do baru za písničkou anebo, když je potřeba vydechnout, tak si pustíme film nebo si zahrajeme Fifu (zde je bohužel dámská účast nižší).

Máš dojem, že jsou v Grant Thornton možnosti kariérního růstu?

Myslím si, že určitě. Sám jsem toho příkladem, nastupoval jsem prakticky bez zkušeností a během dvou let jsem byl již podruhé povýšen.

Na co se nejvíc těšíš do práce, když jedeš ráno do kanceláře?

Na ranní kávu s kolegy.

DSC05629.JPG

KDO JE LADISLAV ZíTA?

  • Vystudoval bakalářský program „Provoz a ekonomika“ na provozně ekonomické fakultě na ČZU, magisterský program „Management firem“ na VŠEM. 

  • V Grant Thornton působí od roku 2020 a je součástí auditního týmu na pozici Consultant. 

  • Ve volném čase se rád věnuje cestování, sportu, investování, počítačovým hrám a Netflixu. 

Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.