Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Kateřina Valentová: Odhodlání a chuť učit se jsou důležitější než znalosti

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Jak začala tvoje cesta v Grant Thornton?

Moje začátky byly trochu netradiční. Do auditu jsem se hlásila, když jsem nastupovala na magistra. V tu dobu se všude inzerovaly nabídky práce na pozici asistent auditora. Protože jsem si nedokázala moc představit, co je náplní práce, začala jsem si zjišťovat víc informací. Nakonec jsem poslala životopis i do Grant Thornton. U přijímacího pohovoru jsem dostala dva testy. První byl zaměřený na všeobecný přehled, což bylo v pohodě. Ale druhý se týkal účetnictví. Účetnictví, které jsem měla naposledy v prváku na bakaláři. Navíc jsem předtím chodila na gympl, takže jsem byla účetnictvím nepolíbená. Za tři roky jsem všechny nabyté znalosti z účetnictví z vysoké zapomněla. Nepokoušela jsem se za každou cenu něco u přijímacího testu vyplodit, když jsem věděla, že to stejně nebude správně. Raději jsem odevzdala prázdný papír. Ano uznávám, bylo to trochu troufalé, ale byla jsem odhodlaná vše se naučit. A překvapivě, ono to klaplo a přijali mě.

A jak to šlo dál?

Začala jsem se učit praxí, což podle mě byla, a stále je, ta nejlepší škola. Do práce jsem chodila na dva dny v týdnu, další jsem trávila ve škole. Učila jsem se za pochodu, na reálných klientech, na reálných situacích. Přesně to jsem chtěla. V tomhle patří velké díky mé manažerce, protože podstatnou část všeho jsem se naučila právě od ní. Už od začátku mě nechala jednat s klienty. Měla jsem tedy velkou motivaci se vše rychle naučit, abych neohrozila svou neznalostí naše zakázky. Zpětně si uvědomuji, že to byl přístup „hodíme tě do vody a plav“, ale zároveň jsem věděla, že mám vždy nablízku záchranný kruh. Má manažerka i celý tým mi vždy se vším poradili.

AKR_9174.jpg

Když jsme u týmu, jak vlastně takový tým auditorů vypadá?

V týmu je nás sedm – manažerka, konzultantka, tři senioři a dva junioři. Každý senior má na starost své projekty, na kterých spolupracuje s konzultantkou nebo manažerkou. Pro mě je takto ustálený tým velkou výhodou a jsem za to ráda. Sedli jsme si lidsky, výborně se známe, pomáháme si, a hlavně mezi sebou máme opravdu unikátní vztahy, jsme spíš kamarádi než kolegové.

Vídáte se spolu i mimo práci?

Vídáme, a je to vždycky parádní. Protože jsme v týmu všichni sportovci, a kousek od Grant Thornton nám otevřeli fitko, chodíme společně cvičit. Občas se i tak zdravě hecujeme. V létě jsme byli na bruslích, v zimě na horách. Snažíme se neustále něco vymýšlet, když je čas.

Spojuje vás kromě sportu a práce ještě něco?

Rozhodně náš humor, ten je tu naprosto zásadní. Všichni si umíme udělat srandu nejen z druhého, ale především ze sebe, což je podle mě důležité. Na druhou stranu jsme ale všichni profesionálové, kteří si uvědomují, jak moc je důležitá pečlivost, a také serióznost při práci s klienty.

AKR_9103.jpg

Právě téma profesionality je teď u tebe víc než aktuální…

Je to tak. Kromě psaní diplomky se teď věnuji přípravě na profesní auditorské zkoušky. Přede mnou je ještě dlouhá cesta, ale věřím, že to klapne. Kromě přípravy na zkoušky a do školy se také rozvíjím na našich firemních pondělních webinářích. Věnujeme je vždy aktuálním tématům nebo novinkám napříč různými obory a oblastmi naší práce. Tyhle pondělní půlhodinky jsou pro mě ideální start nového týdne.

Co bys na závěr vzkázala studentům, kteří zvažují práci v Grant Thornton?

Ať se nebojí, a zkusí to. Důležité nejsou ani tak znalosti, ale spíš zapálení. Pokud se chcete učit a rozvíjet, máte tu skvělou příležitost, jak začít svoji kariéru. Naučíte se tu to, co vás ve škole učili jen teoreticky nebo vůbec. Navíc za sebou budete mít tým profesionálů, na které se můžete spolehnout a mnoho se od nich přiučit.

KDO JE KATEřINA VALENTOVá?

  • Právě dokončuje studium na Podnikohospodářské fakultě na VŠE v Praze. 
  • Nastoupila na pozici Audit Assistant v říjnu 2019 na dva dny v týdnu, v říjnu 2021 pak na plný úvazek. 
  • Ve svém volném čase se ráda věnuje tanci, bruslím a horám. 
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.