Měl jsem možnost zúčastnit se konference na téma kybernetické bezpečnosti konané ve Vídni, kde představovali své bezpečnostní produkty britští vystavovatelé. Ano, bezpečnost je nutná, ale pro většinu z Vás asi i nudné téma.
Nicméně bych se rád podělil o informace ohledně „hlubin“ webu, do kterých se moc lidí nepodívá, ale nabízí řadu možností a to nejen nelegálních.
Dark web obsahuje množství tržišť „e-shopů“, kde je možné sehnat drogy, zbraně, doklady, hackerský útok, ale i piny platebních karet a za příplatek i CVC kód. Přitom ceny se pohybují v jednotkách dolarů za několik karet. Dark web není běžně přístupný, a pro dostání se do této sítě je potřeba anonymizačních nástrojů, a pak znát odkazy kde se nachází vhodné tržiště. Když se k tomuto přidá fakt, že hlavní měnou jsou na tržištích jsou anonymní kryptoměny vzniká mocný prostor pro ryze nelegální činnost. Na jedné straně jsou různé instituce, které se snaží neúspěšně Dark web zakázat, na straně druhé jsou firmy, které našli prostor pro svůj business a vytvářejí nástroje pro prohledávání obsahu Dark webu, i když rozhodně to zatím neumí s takovou úspěšností jako Google prohledává normální web. Například si můžu zkusit najít informaci, zda moje platební karta je k dohledání a prodají mi můj pin, který jsem zapomněl :-).
Hackeři nejčastěji pocházejí z Ruska a Číny, to není nic překvapivého. V roce 2016 a 2017 bylo provedeno značné množství útoků právě z těchto zemí na energetickou infrastrukturu na Ukrajině a několik i v Německu, Polsku, Maďarsku. Česká republika je zatím moc nezajímala – nebo možná si jen nikdo zatím nezaplatil?
Z té „legální stránky“ Dark webu je možné zmínit bezpečné a anonymní sdílení souborů, zdroj nezkreslených informací pro novináře (nebo spíš další zdroj pro ověření informace) nebo obcházení cenzury internetu, která převládá v některých státech.
Jakub Šebek