Dneska se věnuje migraci aplikačního portfolia, zítra bude točit náborové video, a pozítří? Kdo ví, možná bude u stánku na veletrhu vykládat potenciálním uchazečům o tom, co jim může přinést práce v consultingu. „Dělat každý den totéž bych nezvládla, proto jsem nechala všechny korporáty za sebou a skončila v Grant Thornton,“ říká s úsměvem Karolína Štěpánková a dodává, že na stereotypní práci bude v důchodu času dost.
Začínala jsem na pozici Business Analyst v týmu Technology, který se zaměřuje primárně na řízení ICT projektů, návrhy architektury informačních systémů, ale i na návrh a optimalizaci řízení IT služeb. Bylo to v době, kdy jsem dokončovala studium na vysoké škole a psala diplomovou práci. Vzhledem k tomu, že mým prvním projektem v GT byla analýza souladu interních procesů organizace s nařízením GDPR, zvolila jsem si toto téma i pro diplomku a pomohla tím jedné neziskové organizaci, která se zaměřuje na pomoc pěstounům.
Spíš by se dalo říct, že consulting přišel tak nějak za mnou (směje se). Moje první brigády byly v oblasti finančního poradenství, v pojišťovnictví a bankovnictví. Cítila jsem, že se tam točí velké peníze a že chci být součástí něčeho velkého. Během čtyř let v kolečku různých korporátů jsem si ale začala uvědomovat, že tento styl práce není nic pro mě. Obrazně řečeno jsem byla spíše jen malým kamínkem ve velké mozaice bez šance prosadit jakýmkoliv způsobem svoje myšlenky a svoje – i když prozatím velmi základní – znalosti a dovednosti.
V podstatě nedopatřením jsem se jednoho dne dostala na pohovor s tehdejším teamleaderem Technology, a prakticky okamžitě jsem si uvědomila, že s tímhle člověkem chci na jeho projektech pracovat. Ačkoli to může znít jen jako klišé, tak skutečně je všechno o lidech a obzvláště v práci je podle mě důležité mít se na koho spolehnout a vzájemně si důvěřovat.
Do Grant Thornton mě doporučil kamarád. Já jsem v té době práci měla a brala pohovor spíše jako zkušenost. O consultingu jsem „věděla tužku“ a ani jsem se neobtěžovala přečíst si na webovkách, co vlastně v Grant Thornton dělají. Asi jsem měla štěstí, že zrovna hledali studenta s IT a business přesahem, což byla věc, kterou jsem dokázala na pohovoru prodat.
V rámci svého největšího a zároveň nejdéle trvajícího projektu plním roli jednoho z koordinátorů migrace aplikačního portfolia (obsahujícího přes 30 aplikací) do nového datového centra. Projekt běží již dva roky a jedná se o projektové řízení s přesahem do IT, kde jsou zainteresovanými stranami nejenom zaměstnanci našeho klienta, ale i správci datového centra, správci infrastruktury a dodavatelé jednotlivých aplikací. Je to celkem oříšek, ale můžu objektivně říct, že se nám doposud podařilo odvést velký kus práce a rozhýbat i hodně zkostnatělé procedury a postupy.
Zároveň se podílím i na interních aktivitách, jako jsou náborové či marketingové kampaně, a musím říct, že mě tenhle přesah a možnost zkoušet si nové věci na GT opravdu baví. Právě v těchto dnech probíhají velké přípravy na blížící se Veletrh pracovních příležitostí Šance na VŠE, spolu s tím připravujeme nový skupinový web, chystáme se na natáčení dalších náborových videí reflektujících naši kulturu a interní hodnoty a děláme samozřejmě spoustu dalších věcí.
Není to pravidlem, ale v poslední době se nám to velmi osvědčilo. Náborová videa měla především za poslední rok na sociálních sítích celkem úspěch, a i díky nim se k nám hlásí natolik kvalitní uchazeči, že rozhodně máme z čeho vybírat.
No jéjej! Moc bych si přála, abychom získali projekt pokrývající celý životní cyklus výběru nového informačního systému. Třeba CRM by mě hodně bavilo, ale i komplexní ERP by bylo rozhodně zajímavé. Zkrátka bych si s klientem ráda prošla specifikací požadavků a funkcionalit přes architekturu informačního systému a výběr dodavatele po implementaci a spuštění do provozu. Zatím jsem vždy byla jen u dílčích částí a myslím si, že projít si celým takovým procesem musí být super pocit. Samozřejmě za předpokladu, že bych projekt dobře odřídila.