Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Marko Verbytský: V auditu jde především o porozumění klientovi

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Jak ses dostal k Auditu?

Vždycky jsem tíhnul k financím a na škole po bakaláři jsem si chtěl najít relevantní praxi. Tak trochu náhodou jsem našel internship v EY na pozici asistent auditora. Nakonec jsem tam zůstal čtyři roky a posunul se postupně na senior auditora. Získal jsem spoustu zkušeností, jak díky projektům napříč různorodým odvětvím, tak i díky možnosti učit se od seniorních kolegů, kteří měli  mnoho zkušeností. Naučil jsem se zejména operativně reagovat na změny. Bylo to ale náročné období, kdy jsem neměl čas na nic jiného. Jelikož jsem chtěl trávit víc času s rodinou a bylo velmi náročné si na cokoli najít čas, rozhodl jsem se odejít a přijmout nabídku od Komerční banky, seniora v interním auditu.  Až tam jsem zjistil, jak funguje velký korporát a francouzský management. Naučil jsem se velké trpělivosti, protože když chcete něco v korporátu změnit, nějakou dobu to trvá. Hlavně jsem získal další zkušenosti s vedením týmu.

Proč si se rozhodl pro GT?

Byl jsem v KB celkem spokojený, ale cítil jsem, že mě to víc táhne do externího auditu, hlavně kvůli dynamičtějšímu prostředí. Zároveň jsem ale nechtěl zpět do BIG 4, protože jsem věděl, že je to složité prostředí pro udržení work-life balance. Věděl jsem, že GT patří ke světové špičce a zároveň má výhody firmy nekorporátní kultury. V BIG 4 je mnoho procesů významně svázáno se zahraničními regulativy, narůstá administrativa spojená s reportingem v rámci interních pravidel, které jsou více regulované matkou ze zahraničí a někdy se to dohání do extrému.

Jak zvládáš udržet rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Mně pomáhají zkušenosti. Každá větší zodpovědnost je pochopitelně spojená s určitou mírou stresu, ale když to zažíváš po několikáté, už to tolik člověka nenervuje a dokáže si s tím poradit. Také se snažím si nenosit práci domů, samozřejmě ne vždy to vyjde.

191A9264.jpg

Jak se ti líbí v GT?

Těší mě, že i když jsem v auditu nejmladší manažer, mám v GT od svých nadřízených autonomii a důvěru. Umožňuje mi to zapojit se více do procesů, které pomáhají rozvíjet celou Service Line Auditu. To se projevuje i reálnou spoluprací dalších Service Line na komplexnějších projektech. Dnes vedu pětičlenný tým, který pracuje na auditních zakázkách u klientů z Real Estate, výroby a služeb a finančních institucí. Věřím, že základním předpokladem pro karierní růst je schopnost vést juniorní členy týmu, proto se snažím i v tomto směru přenášet zodpovědnost na Senior Asistenty. Osobně cítím, že v GT je prostředí, které karierní rozvoj hodně podporuje a vytváří k němu příležitosti.

Co tě na auditu baví?

Nejvíc asi ta pestrost. Když se dívám na dvacet různých firem, každá přistupuje k řízení rizik jinak. Dostávám se ke strategickým diskusím o budoucím směřování podniků, a to jsou hodně citlivé informace, které se týkají uvažovaných fúzí a akvizicí nebo strategií získávání zákazníků. V průběhu let jsem se utvrdil, že to není stereotyp. Jako student jsem čekal, že to bude jen o excelu a účetnictví, ale realita je jiná. Je to především o porozumění klientovi. Mít možnost komunikovat s klientem přináší neocenitelné zkušenosti.

Co děláš, když nepracuješ?

Když najdu čas na odreagování, sáhnu po PlayStationuteď mě baví CyberpunkHodně poslouchám jazz a ukrajinský rap, ale nejlepší je hudba samozřejmě na živo, takže se těším na Michaela Kiwanuka v létě ve Forum KarlínMám rád basket, fandím Boston Celtics a od dětství sleduji Formuli 1. Rád se odměním pěknou rodinnou dovolenou, rád poznávám nová místa a ochutnávám místní gastronomii. Těším se na roadtripy po Evropě, v plánu máme cestu přes Německo do Francie. Také se rád vracím do Říma. Poprvé, když jsem viděl Colosseum, spadla mi čelist.

191A9307.jpg

Tvoje doporučení pro studenty, kteří přemýšlí o auditu?

Začít s relevantní praxí už na škole a nebát se jít do neznáma. Získané zkušenosti už vám nikdo nevezme. Je potřeba si trochu věřit a mít ambice. Je jasné, že je náročné pracovat a učit se ve stejném období, ale kavárna a recepce vás odborně neposunou. To, co se naučíte ve škole, je vám bez propojení s business realitou k ničemu. Jak funguje business se nenaučíte z knížek, ale z konkrétních zkušeností na projektech.

Ty sám teď do svého týmu někoho sháníš?

Určitě, vždycky budu mít zájem zapojit do týmu někoho talentovaného a motivovaného. Měl by to být někdo, kdo se nebojí čísel, chtěl by v budoucnu řídit podnik a je mu jasné, že jen ve škole se to nenaučí. Jsem připraven nováčky maximálně podpořit, protože sám vím, jak je to na začátku těžké. Mohu slíbit, že u mě bude zvládnutí studia vždycky na prvním místě. A hlavně, že náš tým bude předávat své znalosti, zkušenosti a v rámci karierního růstu bude maximální podporou.

KDO JE MARKO VERBYTSKý?

  • Je absolventem Vysoké školy ekonomické, Fakulty financí a účetnictví a Fakulty mezinárodních vztahů, obory bankovnictví a mezinárodní obchod.
  • Své předchozí pracovní zkušenosti z auditu získal v EY a Komerční bance.
  • Od 2021 působí v Auditu Grant Thornon jako Manager.
  • Ve svém volném čase se věnuje rodině, cestuje a poslouchá jazz.
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.