Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Tomáš Janoštík: Práce projekťáka aneb roleplaying jako živobytí

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Osobně si představuji projekťáka jako někoho, kdo jen rozdává úkoly a lpí na dodržování termínů. Je to tak?

Věřím, že představ o tom, jak má vypadat projektový manažer bude existovat mnoho. Většina se ale bude shodovat v tom, že jde o klíčovou postavu pro úspěch projektu a naplnění jeho cíle. Aby vše klaplo ve smluveném čase, rozsahu, kvalitě a ideálně za domluvenou cenu. Rozdává úkoly, dohlíží na základní i dílčí termíny plnění, ale především je za úspěch projektu plně zodpovědný.

Jak těchto úkolů člověk dosáhne, záleží nejen na jeho charakteru, ale také na očekáváních a přáních klienta, zkrátka každý projekt je šitý klientovi na míru. A tomu by mělo odpovídat i vystupování projekťáka. Na některých projektech je dominantní postavou, která nechybí v žádném mailu, rozdává úkoly a odškrtává prázdná okénka. Jindy je to šedá eminence stojící ve stínu a dohlížející, jestli situace nevyeskalovala natolik, aby do ní musel vstoupit. Vlastně jde o takový dynamický roleplaying.

 

Jak vypadá práce projektového manažera?

Záleží na projektu. Musí mít přehled o tom, jestli projekty jdou podle plánu, jestli se neobjevily překážky nebo rizika, na která je potřeba agilně reagovat. Situace musí včas vyřešit, nebo je musí přetlumočit výše. Kromě přehledu je práce projekťáka především o komunikaci, a to jak osobní, tak vzdálené, jak nahoru, tak dolů. Osobně si myslím, že v tom je polovina úspěchu. Díky úzké spolupráci a intenzivní komunikaci s týmem se vytvářejí blízké a pevné pracovní vztahy, člověk se na schůzky těší a celá práce tak získává nový, osobní rozměr.

 

Co považuješ za důležité vlastnosti dobrého projekťáka?

Výborná komunikace všemi směry, empatie, strategické uvažování, chuť uspět a preciznost.

 

Jaká je tvoje nejoblíbenější fáze projektu?

Fáze realizace je samozřejmě ta nejzábavnější, tam se děje 90 % příběhu projektu. Mou nejoblíbenější fází je ale uzavření úspěšně dokončeného projektu a pay day.

 

grant-thornton-advisory-consultant.JPG

Máš pocit, že se tvá projekťácká role propisuje i do tvého osobního života?

Určitě ano, jen ta kauzalita je u mě opačná. I v osobním životě jsem organizovaný, držím si přehled, rád plánuji, uvažuju nad řešením problémů a vymýšlím strategie. Tak mi z toho vyšlo, že projekťácká role mě bude bavit.

 

Tome, představ si, že zbývají 3 dny do odevzdání velkého projektu. Co je teď nejdůležitější a jaká je nálada v týmu?

Pokud vše postupuje, jak má, nic se nezanedbalo a vše, co nešlo plánovaně, bylo operativně vyřešeno a krize zažehnány, tak probíhá finalizace výstupů, hloubková kontrola všech dohodnutých bodů a stanovených cílů. Nálada je dobrá. Na konci projektu je to především o řízení očekávání klienta, takže se zintenzivní komunikace a frekvence reportingu.

 

Co bys doporučil studentům, kteří zvažují tento směr kariéry?

Určitě bych projektový managment doporučil, ale rád bych poukázal i na ta těžká témata této profese. Projekty nejdou podle plánu, většinou se na projektu něco pokazí, něco se změní, někdo nedodá nebo nebude schopný dodat to, co slíbil, a vy musíte zachovat chladnou hlavu, pochopit problém, uvědomit si následky a zkusit najít možná řešení. Nesmíte mít problém komunikovat a vystupovat před lidmi napříč celým projektem a musíte najít společnou řeč. Musíte ideálně vycítit, kdy je problém opravdový, mít pochopení a být k nepřízni shovívavý a zároveň rozpoznat, kdy je problém „umělý“ a nebát se zatlačit na jeho odstranění. A v neposlední řadě musíte přistoupit na hru, kdy vám na konci projektu nikdo nezatleská, i když víte, že bez vaší práce by projekt neproběhnul. Pokud vás to ale neodradilo a na posouvání figurek po šachovnici vás stále něco láká, běžte do toho!

KDO JE TOMáš JANOšTíK?

  • Studoval na VŠE, University of Vaasa v rámci Erasmu a také MBA na ARC Kutná Hora.
  • Do Grant Thornton nastoupil na pozici Consultant do týmu Advisory.
  • Dříve pracoval jako projektový manažer nebo jako turistický průvodce.
  • Rád chodí na dobré jídlo, pití a dovede ocenit dobrý doutník.

 

Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.