Vyber si pozici Potkejme se
Zůstaň v kontaktu

Tomáš Brůha: Nebojte se si dupnout

  • Úvod
  • Příběhy našich lidí

Jak ses dostal k právu, co tě na něm baví?

Na práva mě to táhlo už od dětství. Od mládí mi říkali, že bych se na ně hodil, mám takovou osobnost. Vždy jsem rád zkoumal detaily a nacházel jsem různé kličky. S odborným zaměřením jsem začal už na gymnáziu, vybral jsem si odborné právní semináře. Na jednom z nich nám přednášela i advokátka.

Výběr univerzitního zaměření byl tedy pro tebe jednoduchý.

Ano, v prvním ročníku jsem zkusil studovat práva i informatiku zároveň, ale rychle mi došlo, že bych neměl žádný volný čas, a zůstal jsem jenom u práv.

Jaké pro tebe bylo studium práv?

Musím přiznat, že sedět ve škole mě moc nebavilo, chodil jsem jen na povinné předměty.  Během prvního zkouškového jsem poznal, že se na zkoušky naučit zvládnu i tak a rozhodl jsem se čas investovat spíše do práce v oboru. Paradoxně po státnicích mi začala škola trochu chybět. Přemýšlel jsem i o doktorském studiu, a pořád to zvažuji. Bavilo by mě vyučovat, takže možná se vrátím, až budu mít více zkušeností z praxe.

DSC00502.JPG

Jak tě škola na praxi připravila?

Škola mi určitě něco dala, ale celkově pro mě rozhodně byla přínosnější samotná práce v oboru. Vysoká škola mi pomohla spíše lidsky. Změnil jsem pohled na svět a určitě dospěl.

První práci sis tedy našel už v prvním ročníku?

Ano. Nastoupil jsem do advokátní kanceláře AK Ševčík a utvrdil jsem se v tom, že se právu chci věnovat. Našel jsem oblast, která mě baví, a tou jsou soudní spory. Zaměřoval jsem se na vymáhání pohledávek a chodil na soudní jednání s dlužníky. Zní to možná nepříjemně, ale mám z toho spoustu veselých historek.

Proč jsi z této práce odcházel?

Věděl jsem, že už se nemám kam posunout. Soudní spory, a obzvlášť tohoto typu, jsou jen velmi úzká oblast práva. Chtěl jsem si rozšířit obzory a zkusit něco nového. V další advokátní kanceláři jsem se dostal více k obecné korporátní právní praxi, podpoře advokátů, rešerším a psaní právních dokumentů. Dle mého by si každý začínající právník měl zkusit více věcí, aby zjistil, co ho zajímá nejvíc.

Čekala tě pak další profesní kapitola, s částí osazenstva jste založili novou advokátní kancelář GT Legal.

Nebyl jsem přímo mezi zakládajícími členy, ale když jsem se o změně dozvěděl, oslovil jsem Veroniku Odrobinovou, zakládající členku GT Legal, že bych se k týmu rád připojil. Odcházela parta mých dobrých známých a lákalo mě, že budeme vytvářet něco nového, chtěl jsem být u toho. Věděl jsem, že s touto partou to bude lidsky fungovat. Na všem se dá domluvit, vycházíme si vstříc. Na rozdíl od jiných advokátních kanceláří tu člověk nemá pocit, že je pouze nahraditelný stroj na peníze. A to jsem v předchozí kanceláři zažíval často. Netěšil jsem se do práce, bylo tam dusno a velké napětí a stres.

Na čem teď pracuješ?

Stále vytvářím smlouvy a právní dokumenty, pomáhám starším kolegům a učím se od nich. Specializuji se na soudní spory a insolvence.

DSC00542.JPG

 

Jak to máte s přesčasy a volným časem?

Máme flexibilní pracovní dobu, čehož využívám. Chodím do práce poměrně pozdě a zůstávám dlouho, protože vím, kdy se mi nejlépe pracuje. Na rozdíl od většiny advokátních kanceláří u nás nejsou obvyklé dlouhé přesčasy, máme čas i na mimopracovní aktivity. Máme i možnost homeoffice, to v našem oboru také není standardem.

Co tě ještě na práci v Grant Thornton baví?

Netýká se to přímo pracovní stránky věci, ale jsem nadšený z fitness centra, které máme dole v budově. To je opravdu báječné. Stačí přijít před 21. hodinou a můžete zůstat libovolně dlouho, potkáváme se tam s kolegy.

Jak je to s kurzy a vzděláváním v Legalu?

Máme kurzy němčiny dvakrát týdně, ty mě baví, němčinu mám rád. Můžeme si najít kurzy, školení, semináře, zajít za vedením, a pokud to dává smysl pro náš profesní rozvoj, schválí nám to.

Jaký člověk by zapadl do vašeho týmu?

Určitě někdo přátelský, otevřený a ne upjatý. Je tu neformální, uvolněná atmosféra, rádi vtipkujeme. Jsme opravdu parta kamarádů.

Co bys vzkázal studentům, kteří zvažují práci v advokátní kanceláři?

Nenechte si všechno líbit. To je jeden z problémů celé advokacie, ke koncipientům se ve firmách chovají často špatně. Když firma poručí přesčasy, nikdo to nerozporuje, berou to jako samozřejmost. Studenti práva si myslí, že jsou nuly a nemají kanceláři co přinést a je s nimi i tak zacházeno. Nebojte se si dupnout. Jsem moc rád, že jsem našel takovou kancelář a takovou partu lidí, kde to je jinak. Každému studentovi, který se chce učit v pohodovém týmu, bych to tu doporučil.

KDO JE TOMáš BRůHA?

  • Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
  • Od roku 2019 pracuje v GT Legal, zaměřuje se na Obchodní a korporátní právo, soudní spory a insolvence
  • Po práci si rád zajde zacvičit do fitka, baví ho také památky a historie
Web tymjenejvic.cz říká:
This is a warning message.